Mi szülők, igyekszünk mindent megtanítani a gyermekeinknek, ami igazán fontos az életben. Ezek közé tartozik a kommunikáció és kiemelem a HOGYAN-t. Akikkel nem tanították meg gyerekkorukban ezeket a varázs szavakat – szerintem – nehezebben boldogulnak az életben. Nézzük melyek ezek!
Az egyik bűvös szó: KÉRLEK
Gondoljon vissza olyan szituációra, amikor ez a kis szócska nem került oda a mondat elejére vagy végére! Milyen érzést váltott ki Önből? Hogy érezte magát?
A másik bűvös szó, ami az első helyettesítője is lehet: LÉGY SZÍVES
Ha ezek a szavak hiányoznak a mondatból, én parancsnak, utasításnak érzem. Alá-, fölérendelt kapcsolat az ilyen. Például:
- Hozzál kenyeret is a boltból!
- Nyisd ki ezt az ásványvizes palackot!
- Nézz utána ennek a számlának!
- Vegyél valami ajándékot a szüleimnek!
- Teríts meg!
Mennyivel szívesebben tesszük meg mindezeket, ha ott van a mondatban a KÉRLEK vagy LÉGY SZÍVES! Mert ezekkel együtt, két egyenrangú partner kommunikációja zajlik. Van benne figyelmesség, kedvesség, bevonás…
A következő bűvös szóval megjutalmazzuk a másik embert, mert pl. teljesítette a fenti kéréseinket, elismerjük az együttműködését, hálánkat fejezzük ki, és használjuk még számos esetben.
Ez a szó: KÖSZÖNÖM
Példák: Köszönöm Drágám, hogy megterítettél! Köszönöm, hogy ideadtad a sót! Köszönöm, hogy ilyen klassz ajándékot vettél, hálás vagyok érte, hogy megoldottad helyettem!
A negyedik bűvös szó: BOCSÁNAT
Ha valakit megbántunk – akarva vagy akaratlanul -, akkor fontos, hogy tudjunk bocsánatot kérni. Tudom, ez egy bonyolultabb téma, de ennyit már óvodáskorban meg kell tanulnunk erről. Vannak olyan családok, ahol arra tanítják meg a fiú gyermeket, hogy “Egy férfi sosem kér bocsánatot”. Ha ehhez akarja tartani magát, akkor az a legjobb, ha soha, senkit sem bánt meg – szerintem. Én is ismerek olyan párt, ahol az egyik fél száját nem bírja elhagyni ez a szócska annak ellenére, hogy megbántja, megsérti, megalázó helyzetbe hozza a párját.
Gyermekeimnek pár éves korukban elmagyaráztam, megmutattam és meg is tapasztalták ezen szavak hatását. Könnyedén, jóérzéssel, őszintén tudják használni azokat. Biztos vagyok benne, hogy ők is továbbadják majd gyermekeiknek. Ez a szülők felelőssége és hatása gyermekeik életére, kapcsolataira.
KÉRLEK, LÉGYSZÍVES, KÖSZÖNÖM, BOCSÁNAT
Csiribí – csiribá! Ha ezeket a szavakat használjuk:
- megteszik, amit kérünk,
- mosolyt, szeretetet kapunk, adunk
- jól érezzük magunkat, jó érzés tölt el bennünket és a másik embert is.
Ugye hogy varázslat történik? Ön mivel egészítené ki a sort?
Legutóbbi hozzászólások